projekt-ue-top

Jesteśmy beneficjentami projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zobacz szczegóły

Zautomatyzowana linia produkcyjna, ile to kosztuje?

Wydawać by się mogło, że łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje automatyczna linia produkcyjna i od czego zależy jej cena.

Teoretycznie wystarczy opracować koncepcje i wycenić poszczególne stacje oraz jej części, następnie zsumować ich ceny, dodać ceny osprzętu pomocniczego i mamy koszt całej linii oraz urządzeń.

Projektowanie linii produkcyjnych, konieczne koszty i rozwiązania

Równie proste wydaje się pytanie, od czego zależy cena? Od wielkości oczywiście – im więcej będzie stacji na linii, im więcej użytych komponentów: maszyn, robotów, podajników, przenośników, wkrętarek itp., tym linia będzie droższa.

W skrócie – można powiedzieć, że im bardziej skomplikowana i większa linia produkcyjna, tym wyższa będzie cena jej wyprodukowania i uruchomienia. Należy wziąć także pod uwagę różne rodzaje linii produkcyjnych.

Linie produkcyjne, więcej szczegółów

Obydwa powyższe akapity są oczywiście w dużej mierze prawdziwe, należy jednak wspomnieć, że nie wyczerpują one tematu do końca. Dlaczego?

Otóż już samo stwierdzenie opracować koncepcję linii produkcyjnej / poszczególnych maszyn linii itp. kryje pod swoim znaczeniem bardzo wiele różnych możliwości znacznie różniących się od siebie ceną.

Każdą linię czy stację produkcyjną możemy bowiem wyprodukować w wielu różnych konfiguracjach znacznie różniących się od siebie możliwościami, parametrami a co za tym idzie ceną. 

Automatyczna linia produkcyjna, high tech i low price

Przykładowo dwie najbardziej skrajne opcje budowy linii produkcyjnej nazwijmy HIGH TECH oraz LOW PRICE. Poniżej przykład, co charakteryzuje oba warianty i jak to się odbywa.

Linię produkcyjną typu HIGH TECH charakteryzuje przede wszystkim:

 1. Wysoki stopień automatyzacji, niewielki lub zerowym udział operatorów. Rola operatora najczęściej sprowadza się do uzupełniania zasobników z detalami i odbierania gotowych wyrobów spakowanych do opakowań zbiorczych, spaletyzowanych automatycznie;
 2.  Krótki czas cyklu dla pojedynczej sztuki a tym samym duża ilość produkowanych detali na godzinę/dobę/rok itp. dzięki szybkim procesom automatycznej produkcji;
 3. Zaawansowane układy kontroli procesu, linia high tech wyposażona jest zwykle w czujniki, kamery wizyjne i inne systemy na bieżąco sprawdzające poprawność montażu i wyłapujące wszelkie nieprawidłowości;
 4. Wysoki poziom bezpieczeństwa, wyeliminowanie operatorów z niebezpiecznych procesów takich jak prasowanie, spawanie, zgrzewanie, wykrawanie, praca w zapyleniu, hałasie itp. ogranicza lub wyklucza ryzyko urazów i wypadków;
 5. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego, operator przy wykonywaniu wielu powtarzalnych czynności może popełniać błędy, automat się nie męczy, więc myli się dużo rzadziej zwłaszcza przy skomplikowanych procesach produkcyjnych;
 6. Wysoka cena, niestety wszystkie powyższe zalety okupione są wysoką ceną zarówno produkcji jak i później serwisu i obsługi linii. Skomplikowane urządzenia wymagają regularnych przeglądów wykwalifikowanego personelu i zaznajomionego pracownika;
 7. Duże gabaryty, automatyzacja produkcji wymaga zwykle więcej miejsca na zasobniki, podajniki wibracyjne, strefy pracy robotów itp.  Projektowanie linii produkcyjnych polega również na przewidzeniu tego elementu.

Kompletna linia produkcyjna LOW PRICE, czy niska cena ma zalety?

Linia produkcyjna typu LOW PRICE charakteryzuje się przede wszystkim:

 • Duży udział operatorów, większość czynności wykonywania manualnie lub półautomatycznie;
 • Dłuższy czas cyklu, praca ręczna zajmuje zwykle więcej czasu niż automat;
 • Możliwe występowanie zagrożeń dla operatorów, wykonywanie czynności niebezpiecznych takich jak umieszczanie detali pod prasą, spawanie, skręcanie, montaż elementów o ostrych krawędziach, praca w hałasie, zapyleniu itp. niesie za sobą zawsze ryzyko wypadku mimo zastosowania wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa
 • Czynnik ludzki, operator przy wykonywaniu wielu powtarzalnych czynności może popełniać błędy zwłaszcza przy produkcji na danej linii wielu różnych referencji wyrobów
 • Niska cena, dzięki wykonywaniu prostych prac przez operatorów, nie ma konieczności zakupu i serwisu drogich elementów jak na przykład roboty, pakowarki, dozowniki itp. ich późniejszego serwisu i obsługi;
 • Mniejsze gabaryty, linie manualne typu low price mają zwykle mniejsze gabaryty od linii automatycznych

 

Te wszystkie parametry wpływają na końcową cenę linii produkcyjnej. 

Jaką kompletną linię produkcyjną wybrać?

Dwa powyższe przykłady możliwości budowy tej samej linii produkcyjnej to tak jakby dwa przeciwstawne bieguny interesu klienta. Projektowanie linii produkcyjnych musi brać to pod uwagę.

Z jednej strony wysoka cena zakupu linii, ale za to duża produkcja i uniezależnienie się od zasobów ludzkich – z drugiej strony niska cena zakupu, ale za to mniejsza produkcja i konieczność posiadania zespołu pracowników, szkoleń, badań itp. 

Zaprojektowanie i budowa linii produkcyjnej to w pewnym uproszczeniu zawsze tak naprawdę próba umiejętnego znalezienia kompromisu między tymi dwoma biegunami, kompromisu, który w pełni zadowoli Klienta. 

Projektowanie linii produkcyjnych, jak to wygląda?

Często ze strony klienta pada pytanie: “słuchajcie mam taki a taki proces produkcyjny, wyceńcie mi szybko, ile będzie kosztowała u was linia”. My na to: “zapraszamy!” i wtedy się zaczyna! Kompletna linia nie zawsze oznacza to samo.

W SDA Group w tym momencie zaczynamy z Klientem dialog. Pytamy klienta, czego tak naprawdę potrzebuje. Czy planuje produkcję przez lata, czy raczej krótką, jedno/dwuroczną serię. Jeżeli klient chce produkować wiele różnych wariantów detalu, próbujemy wybadać go, jakie tak naprawdę będą ilości tych produkowanych wariantów.

Najważniejsza jest wydajność i system, który się opłaca

Często zdarza się tak, że klient owszem chce produkować na linii 15 różnych wariantów przez 5 lat, ale tak naprawdę 90% produkcji to wariant A i B a pozostałe 13 wariantów to minimalne volumeny produkowane raz na jakiś czas.

Nie obawiamy się wtedy zapytać klienta, czy naprawdę „opłaca mu się” kupować linię obsługującą wszystkie warianty, czy nie lepiej taką do produkcji A i B, ale za to dużo prostszą, tańszą, mniejszą… a produkcję pozostałych wariantów zrealizować w inny sposób. Liczy się przecież wydajność produkcji i to, na czym zyskuje firma.

Zautomatyzowana linia produkcyjna, co powinien zaproponować sprzedawca?

Uważamy, że nie sztuką jest zaproponować w ofercie od razu opcje full auto super HIGH TECH w ekstremalnej cenie.

W SDA Group zawsze staramy się dla klienta znaleźć najrozsądniejszy kompromis między HIGH TECH a LOW PRICE, który najlepiej spełni jego oczekiwania i da mu satysfakcję, że zamówił linię, która w pełni spełnia jego oczekiwania, ale nie zostawia mu równocześnie poczucia, że „został oskubany”.

Podziel się tym!

Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
John Doe <span class="author-title">(CEO) Autor artykułu</span>

John Doe (CEO) Autor artykułu

In mauris enim sed nullam facilisi metus nunc tellus. Morbi placerat vitae lacus, sit vel, egestas ultrices. Lectus eget at justo leo pharetra. Mattis lobortis at mi, ipsum fringilla aliquet non. Tristique congue blandit urna.

Skontaktujemy
się z Tobą

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.

Korzystając z serwisu, akceptujesz politykę prywatności oraz cookies. Zobacz